A lengyel gasztró

A lengyel gasztró

Bevallom, úgy indultam el Lengyelországba, hogy fogalmam sem volt a helyi ételekről, és nem is néztem utána, hogy mit érdemes megkóstolni. Gondoltam, majd a vendéglátósok ajánlására bízom magam, legrosszabb esetben nem fog ízleni és majd kérek mást vagy eszek máshol. Semmi ilyesmi nem történt, szinte minden étel ízlett egy kivételével. Az ízviláguk hasonlít a miénkre, és nagyon leveses népség, ami a hűvös, tavaszi időben nagyon jól tud esni. Az árak tájékoztató jellegűek, ha ennél drágábbat találsz, az már lehúzás.

Zsurek

Egyik levest se úgy képzeld el, hogy valami híg lé, benne némi zöldséggel, tésztával. Mind a zsurek, mind a borscs leves nagyon tartalmas, laktató. A zsurek egy savanykás krumplileves rengeteg kolbász és szalonna darabkával. Inkább krémlevesnek nevezném, annyira sűrű az állaga. Ára: 8-10 zlotyi

Borscs

Szláv országokban jellemző étel ez a különleges céklaleves. Amit én ettem, abban semmi sem volt, de konyhától függően ebbe is lehet tenni zöldségeket, húst, derelyét, tetejére tejfölt. Ha nincs jól megpakolva a leves, általában adnak hozzá hússal töltött bucit vagy rántott palacsintát (krokiety). Ára: 8-10 zlotyi (Ha tésztás hús – derelye – van benne, több lehet: ~20 zlotyi)

 

Bigosz

Nálunk leginkább a székelykáposztára hasonlító főétel. Nem teljesen olyan az íze, de így is finom. Ára: 13-15 zlotyi 

Pierogi

Hússal vagy bármi mással töltött derelye, vagy ahogy felénk szokás nevezni: barátfüle. Olyan, mint az olasz ravioli. Spenótosat kóstoltam, de ennek is rengeteg verziója lehet, pl.az orosz, amire pirított hagymát tesznek. Ára: 16-20 zlotyi 

Krumplilángos (PLACKI ZIEMNIACZANE – sok sikert a kiejtéshez)

A leginkább tócsnira hajazó krumplilángosokat valamilyen szósszal (pl. foghagyma) tálalják. Esetemben pörköltre hasonlító cuccal került a tányérra. A szaft és a tócsni nagyon finom volt, de mivel a mócsingos húst nem komázom, így ez jött be. Ára: 23-25 zlotyi húsosan, húsmentes szósszal kevesebb: 17-20 zlotyi 

Sajtok

Zakopane piacán egymás hegyén hátán sorakoznak a sajtárusok. Mindössze 10-12 zlotyiért osztogatják a jobbnál jobb juh-, kecske- és tehéntejből készült sajtokat. Plusz 1 zlotyiért vákuumcsomagolásba teszik, hogy ne büdösítsd be a kocsit hazafelé. Sok árus tud néhány szót magyarul, rögtön kiszúrják, ha magyar a vevő és nagyon kedvesek hozzánk.

 

Édességek

Természetesen édességeket is be kell szerezni egy lengyel út során. A klasszikusok, mint a karamell és a Wawel táblacsokik mellett érdemes kísérletezni ismeretlenekkel is, mert nagyon jó áron lehet venni élelmiszert, sokkal olcsóbb, mint Magyarországon. 

 

Zsubrovka

Nyílván alkoholizálni is fogsz, és ha már lengyel földön jársz, akkor a Zsubrovkát tessék megkóstolni. Edzettebbeknek ajánlom az itthon is kapható Mad Dog nevezetű aljasságot, amiben a Zsubrovkát gyümölcssziruppal és egy kis Tabasco-val bolondítják meg (de bármilyen más vodkával is hasonló hatást érhetünk el vele). A feles ára általában 8 zlotyi (lehet 40 vagy 50 ml), a koktél 11-13 zlotyi.

 

Nászdrovje!

 

 

 

Hozzászólások

hozzászólás



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .